Opis usluge
O TRETMANIMA – OPĆENITO:
Opis usluge
– Tretmani su napravljeni po holističkoj metodi i obuhvaćaju više područja kako bismo dobili maksimalan rezultat.
– Obuhvaćaju područja nutricionizma (prehrane), ayurvedske medicine, po potrebi terapijskih masaža, plilagođenih treninga i/ili yoga terapije.
– Tretmani se planiraju nakon uvodne anamneze i konzultacije, a vodi vas se tijekom cijelog tretmana.
Kome su namijenjeni:
Namijenjeni su ženama kod različitih poremećaja, bolesti ili kod zdravih žena radi prevencije.
Vremensko trajanje tretmana:
Zavisno od potrebe pojedinca i zdravstvenog stanja planira se vremenski tijek tretmana.
Što je potrebno da bi se dobila usluga:
– Dogovoriti termin savjetovanja
Za sva dodatna i specifična pitanja, molimo vas obratite nam se putem e-maila ili nas kontaktirajte na telefon: 095 9 103 290 (u slučaju da se ne možemo javiti, ostavite tekstualnu poruku i javit ćemo Vam se prvom prilikom).
Vrste usluga:
Kod HPV INFEKCIJE
Opis problema i usluge:
HPV ili humani papiloma virus
HPV ili humani papiloma virus je spolno prenosiva bolest kojom se možemo zaraziti tijekom spolnog i oralnog odnosa, u kontaktu sa genitalnim sustavom, mukoznim membranama te u doticaju s tjelesnim tekućinama.
U današnje vrijeme podaci pokazuju da oko 50% žena i skoro svih 100% djevojaka dolazi u kontakt s HPV virusom, međutim svega 30% razvije simptome bolesti pri čemu veliku ulogu igra stanje imunološkog sustava.
HPV tipova ima preko 100, a svaki od njih nosi određeni broj po čemu se razlikuju u odnosu na kliničku sliku i stupanju rizičnost. Postoje ‘low risk’ ili nisko rizični tipovi kao što su HPV 6 i HPV 11 koji uzrokuju u 90% slučajeva specifične kondilome – genitalne bradavice koje su zarazne. Imaju specifičan izgled razgranatih izraslina koje često mogu podsjećati na cvjetaču, a pojaviti se mogu tjednima i mjesecima nakon spolnog odnosa tj. kontakta sa zaraženom osobom. Stanice zahvaćene ovim nisko rizičnim oblicima rijetko prelaze u kancerogene stanice.
‘High risk’ ili visoko rizični oblici kao što su HPV 16 i HPV 18 te ostali (31, 35, 39, 45, 51, 58) u slučaju ne liječenja mogu voditi do ozbiljnih zdravstvenih problema s time da tipovi 16 i 18 u čak 70% slučajeva izazivaju cervikalni karcinom. Promjene epitela uzrokovane ovim visoko rizičnim oblicima virusa nazivaju se ‘biološki CIN’ te predstavljaju rizik za nastanak karcinoma.
Oboljenje HPV virusom se otkriva preko HPV obrisa vrata maternice učinjenog u okviru obrade abnormalnog PAPA nalaza. Ono što je dodatno potrebno napraviti je kolposkopija s biopsijom te patohistološki test toga uzorka. S obzirom na to da se čak do 80% blagih poremećaja vezanih uz abnormalan PAPA test koji daje pozitivan nalaz na visokorizične oblike vraća spontano u normalu, ali može prerasti i u teško stanje, potrebno je redovito raditi kontrole PAPA testa.
Od rizičnih čimbenika za zarazu HPV virusom mogu se izdvojiti povećan stres i emocionalno stanje povezano s njim te utjecaj obje komponente na smanjenu funkcionalnost imunološkog sustava. Također moramo napomenuti da veliku ulogu igra nepravilna prehrana, stil života, količina spolnih partnera te neizostavna i jedna od najvažnijih komponenta pušenje tj. Inhalacija duhanskog dima.
Što obuhvaća tretman:
- Preporuka primjene biljnih preparata u obliku vagitorija i oralno, te na područje donjeg abdomena
- Specijalizirani program prehrane i detoksikacije (po potrebi)
Cijena:
Standardni tretman: 1690 kn
Moguća izmjena cijene s obzirom na dodatne potrebne usluge.
Trajanje: 2 mjeseca primjene
VAGINALNE INFEKCIJE (bakterije, virusi, Candida, ureaplazme i slično)
Vaginalne infekcije
‘Vaginitis’ je medicinski izraz koji se koristi u opisu infekcija i upale vagine dok se ‘vulvovaginitis’ odnosi na upalu vagine i vulve ili vanjskog dijela ženskog spolnog organa. Upale mogu biti rezultat infekcije bakterijama, gljivicama, virusima, kemikalija iz kozmetičkih pripravaka te odjećom koja dolazi u kontakt s navedenim područjem. Od najvažnijih tipova upalnih bolesti vaginalnog sustava mogu se izdvojiti infekcije gljivicom Candida Albicans, bakterijska vaginoza, trihomonijaza ili infekcija protozoom Trihomonas vaginalis, infekcija bakterijom Chlamydia trachomatis, virusni vaginitis te neinfekcijski vaginitis.
Ono što karakterizira ove upale je abnormalan iscjedak praćen neugodnim mirisom, osjećaj pečenja tijekom mokrenja, svrbež na području vagine i oko nje te neugodan i bolni spolni odnos.
Pošto su sve navedene infekcije sličnih simptoma teško je razlučiti bez pretraga o kojem se tipu radi.
KANDIDIJAZA
Kandidijaza ili infekcija gljivicom Candida Albicans je najčešća vaginalna infekcija kod žena. Ova gljivica inače normalno živi u našoj mikroflori rodnice, do infekcije dolazi kada se broj stanica ove gljivice iz određenog razloga abnormalno poveća. Kao posljedica se javlja nadražaj te crvenilo vagine i vulve te gusti i bijeli iscjedak konzistencije kravljeg sira. Ova infekcija se ne smatra spolno prenosivom bolešću.
Faktori koji povećavaju vjerojatnost ove infekcije su terapija antibioticima kojima se uništava prirodna mikroflora rodnice u kojoj su nastanjene ‘dobre’ bakterije te su u ravnoteži s ostalom mikroflorom a tako i gljivicom Candida Albicans. Također, pacijenti koji boluju od dijabetesa ili šećerne bolesti često obolijevaju od ove infekcije uslijed povećane količine šećera u urinu i vagini što predstavlja ovim gljivicama idealan ambijent za razmnožavanje. Trudnice često tijekom promjene hormonskog statusa za vrijeme trudnoće često pate od ove infekcije. Od ostalih uzroka mogu se navesti upotreba oralnih kontraceptiva, kortikosteroidna terapija, poremećaji endokrinog i imunološkog sustava.
Kod infekcije se uz farmaceutske preparate može preporučiti udobna i široka odjeća napravljena od prirodnih materijala, zatim što rjeđa upotreba tampona te vaginalnih dezodoransa, izbjegavanje kupanja u toplim kupkama te često ispiranje rodnice, česta promjena donjeg rublja s naglaskom na veliku važnost promjene mokrog kupaćeg rublja . Što se tiče prehrane ona igra veliku ulogu kod prevencije, a i kod infekcije te se savjetuje izbjegavanje velike količine šećera, a preporučuju jogurti i općenito dobro izbalansirana prehrana.
BAKTERIJSKA VAGINOZA
Bakterijska vaginoza je najčešća infekcija vaginalnog sustava uzrokovana bakterijama kod žena reproduktivne dobi. Do nje dolazi uslijed vaginalnog disbalansa mikroflore. Ova se infekcija ne smatra spolno prenosivom, međutim češća je kod seksualno aktivnih žena. Skoro 50% žena ne primjećuje nikakve znakove ove infekcije te saznaju za upalu tek kod ginekološkog pregleda. Ono što se može uočiti je bijeli iscjedak koji može biti i drugog obojenja te često podsjeća mirisom na ribu, a intenzivniji je nakon spolnog odnosa. Također se javlja bol tijekom mokrenja te svrbež i suhoća vagine.
Kod bakterijske vaginoze potrebna je medicinska i farmaceutska njega. Ova infekcija se ne smatra ozbiljnim stanjem, međutim u nekim slučajevima može povećati rizik od nastanka drugih spolno prenosivih bolesti te izazvati spontane pobačaje. Također neke studije povezuju ovaj poremećaj s prijevremenim trudovima i porođajima kod trudnica koje su inficirane za vrijeme trudnoće.
TRIHOMONIJAZA
Trihomonijaza je spolno prenosiva bolest uzrokovana malim, jednostaničnim organizmima – protozoom Trihomonas vaginalis. Kod žena koje bolju od trihomonijaze specifičan je žuto – zeleni iscjedak praćen neugodnim mirisom te svrbež i suhoća u području vagine koji vode do bolnog morenja. Uz navedeno može se javiti i bol u donjem dijelu abdomena te bolan spolni odnos. Svi navedeni simptomi mogu se pogoršati nakon menstrualnog krvarenja. Moramo napomenuti da kod nekih žena ova infekcija može proći bez ikakvih simptoma te je među ostalim i ovo jedan od važnih razloga zašto je potrebna redovita ginekološka kontrola.
KLAMIDIJA
Klamidija je spolno prenosiva bolest uzrokovana bakterijom Chlamydia trachomatis. Ono što je specifično kod ove infekcije je činjenica da većina bolesnika ne primjećuje nikakve simptome bolesti što otežava dijagnozu. Ono što se u nekim slučajevima može pojaviti je obilniji vaginalni iscjedak, a češće lagano krvarenje posebno nakon spolnog odnosa te bol u donjem dijelu abdomena i pelvisa. Ova infekcija je najčešća kod žena u dobi između 18 i 35 godina. Kod ne liječene infekcije moguće je oštećenje reproduktivnih organa, a s time u vezi i teži ulazak u trudnoću.
VIRUSNI VAGINITIS
Najčešći virusi koji izazivaju infekcije vaginalnog sustava su Herpes simplex virus i humani papiloma virus ili HPV.
Herpes simplex virus je jako česta infekcija koja se najčešće prenosi spolnim putem, a uzrokovana je tipovima herpes simplex virus – 1 i herpes simplex virus – 2. Ono što ovi virusi uzrokuju su male bolne izrasline koje sliče mjehurićima, a rasprostranjeni su u mukoznim membranama stanica kože i sluznice na području grla, nosa, usta, uretre, rektuma i vagine.
HPV ili humani papiloma virus je spolno prenosiva bolest kojom se možemo zaraziti tijekom spolnog i oralnog odnosa, u kontaktu s genitalnim sustavom, mukoznim membranama te u doticaju s tjelesnim tekućinama. Oboljenje HPV virusom se otkriva preko HPV obriska vrata maternice učinjenog u okviru obrade abnormalnog PAPA nalaza. Dva su tipa ove infekcije: nisko rizični i visoko rizični oblik. Kod nisko rizičnih u 90% slučajeva uočavamo specifične kondilome ili genitalne bradavice koje su zarazne. Kod visoko rizičnih postoji mogućnost nastanka cervikalnog karcinoma.
NE-INFEKCIJSKI VAGINITIS
Žene često osjećaju svrbež, pečenje te imaju obilan vaginalni iscjedak bez infekcije mikroorganizmima. Oni nastaju uslijed alergijskih reakcija ili iritacije različitim vanjskim čimbenicima kao što su gelovi za tuširanje, sapuni, spermicidna sredstva itd. Osim toga, poremećaj hormonalnog sustava također može rezultirati navedenim simptomima, a najčešće ih primjećuju žene koje ulaze u menopauzu. Ono što se preporučuje je nošenje ugodnog donjeg rublja napravljenog od prirodnih materijala, upotreba sredstva za čišćenje namijenjena isključivo genitalnom području te kod suhe rodnice upotreba vaginalnih lubrikanata.
Što obuhvaća tretman:
- Preporuka primjene biljnih preparata u obliku vagitorija, ispiranje rodnice (po potrebi) i oralno, te na područje donjeg abdomena
- Specijalizirani program prehrane i detoksikacije (po potrebi)
Cijena:
Cijena se određuje nakon što se odredi broj potrebnih pojedinačnih usluga.
Standardni tretman: 1850 kn
Trajanje: 3 mj intenzivnije primjene, 2 mjeseca održavanje
MIOMI i ENDOMETRIOZA
Opis problema i usluge:
MIOMI
Miomi su dobroćudne izrasline nastale iz glatkog i mišićnog tkiva maternice te se nazivaju još i fibroidi ili fibromiomi. Najčešće zahvaćaju žene reprodukcijske dobi između 35 i 55 godina. Nastaju na različitim mjestima i dijelovima maternice te se upravo i po tim karakteristikama razlikuju. Ono što je specifično za sve tipove je porast i napredovanje u veličini tijekom reprodukcijske dobi, a ulaskom u menopauzu uglavnom slijedi njihova regresija.
Od simptoma najizraženije je obilno krvarenje koje se događa zbog više različitih faktora. Uslijed pritiska mioma na endometrij stvaraju se nekrotične promjene koje izazivaju krvarenje. Isto tako zbog nemogućnosti pravilnog odgovora na hormonske signale kojeg uzrokuju miomi, tijekom menstruacijskog ciklusa javlja se obilno krvarenje. Također dolazi do poremećaja kontraktibilnosti mišičja maternice zbog čega stradavaju arterije i arteriole koje opskrbljuju sluznicu maternice.
Od ostalih simptoma značajan je bol i pritisak u zdjelici, dobitak na težini i abnormalno povećanje abdomena, pritisak na mjehur i crijeva, bolovi u leđima te tijekom spolnog odnosa.
Dijagnoza se uspostavlja na temelju ginekološkog pregleda i ultrazvuka. Ukoliko miomi ne predstavljaju značajne probleme dovoljno je vršiti redovite kontrolne ginekološke preglede. Međutim, treba napomenuti da mogu biti uzrok neplodnosti te da u trudnoći mogu izazvati spontani pobačaj ili prijevremeni porod.
ENDOMETRIOZA
Endometrioza je poremećaj kod kojeg se uočavaju raseljene stanica endometrija izvan šupljine maternice gdje su u normalnim uvjetima smještene. Najčešće se raseljavaju na područje jajnika, crijeva ili tkivo zdjelice, a rijetko se mogu rasprostraniti i na područje iza zdjelice. Stanice endometrija u raseljenom tkivu djeluju kao što bi djelovale i u endometriju što znači da prolaze menstrualni ciklus. Problem nastaje zbog toga što stanice ne mogu izaći iz tijela kao što kod menstrualnog krvarenja uobičajeno biva već ostaju zarobljenje. U slučaju da su se rasprostranile među jajnike stvara se endometrijska masa koja postaje iritirana te s vremenom stvara ožiljke i adhezije tj. tkivo koje je slijepljeno. Uslijed takvih promjena javlja se dismenoreja tj. bolovi i grčevi u zdjelici, u donjem dijelu leđa te abdomenu s naglaskom na izrazitu bol za vrijeme mjesečnice. Također je česta bol za vrijeme i nakon spolnog odnosa te uslijed crijevnih kretanja i mokrenja. Osim izražene boli specifične su menoragije – obilna krvarenja za vrijeme mjesečnice te krvarenja u ciklusu između dvije mjesečnice. Isto tako treba napomenuti da kod ne liječene endometrioze vrlo često dolazi do neplodnosti, a povećava se i vjerojatnost nastanka karcinoma jajnika.
Od rizičnih faktora za oboljenje od endometrioze može se istaknuti kako genetska predispozicija igra ulogu u njenom nastanku, stoga je čest slučaj u obitelji među majkama i kćerima, sestrama, a čak i šire oboljenje od iste. Također je uviđeno kako medicinska stanja koja sprječavaju normalnu menstrualnu protočnost kroz vaginu za vrijeme mjesečnice, imaju ulogu u njenom nastajanju. Od ostalih bitno je spomenuti da je češća kod žena koje su preboljele upalu zdjelice, koje imaju abnormalnosti vezane uz maternicu te kod ne rodilja.
Endometriozu je potrebno medicinski liječiti, međutim postoje i razne metode kojima si možete dodatno pomoći kod bolova kao što su npr. tople kupke i topli oblozi koji relaksiraju zdjelične mišiće te na taj način smanjuju grčeve. Naravno neizostavna je primjerena tjelovježba, što se može referirati skoro za svaku bolest, a ne samo za endometriozu.
Što obuhvaća tretman:
- Preporuka primjene biljnih preparata u obliku vagitorija (po potrebi), ispiranja rodnice i oralno, te na područje donjeg abdomena
- Terapijske masaže i primjena obloga
- Yoga terapija
- Specijalizirani program prehrane
- Specijalizirani ayurvedski program detoksikacije
Cijena:
Cijena se određuje nakon što se odredi broj potrebnih pojedinačnih usluga.
Moguće je dio masaža odrađivati samostalno te se cijena korigira.
Trajanje: 3 mjeseca intenzivno, ukupno 6 – 9 mjeseci primjene
Kod POLICISTIČNIH JAJNIKA (PCOD)
Opis problema i usluge:
PCOD – sindrom policističnih jajnika
PCOD ili sindrom policističnih jajnika koji se još naziva i Stein – Leventhal sindrom jedan je od najčešćih endokrinih hormonalnih poremećaja u žena. Simptomi su individualni te se sindrom ne dijagnosticira na temelju samo jedne pretrage, zato ga se još naziva i ‘tihim ubojicom’. Vrlo je važna što ranija dijagnoza jer se kod netretiranja povećava opasnost od nastanka šećerne bolesti tipa 2, visokog kolesterola i krvnog tlaka, a s time u vezi i srčanih oboljenja.
Od simptoma mogu se uočiti kod žena gubitak kilaže ili baš suprotno dobivanje na težini. Na ultrazvuku se mogu vidjeti višestruke ciste u obliku ‘bisera’, međutim ne donosi se potvrda o oboljenju samo na temelju slike koju daje ultrazvuk. Inzulinska rezistencija koja ne mora biti striktno vezana uz oboljenje od šećernu bolesti također je dobar indikator za PCOD. Kod laboratorijskih testova često se zapaža da je kod žena koje pate od ovog sindroma povišena razina testosterona zbog čega dolazi do izostanka mjesečnice, pojačane dlakavosti ili hirzutizma, akna i alopecije koja je inače tipična za muškarce. Također je važno napomenuti kako je sindrom policističnih jajnika odgovoran za čak do 70% neplodnosti vezanih uz probleme s ovulacijom.
Dobra vijest je to što rana dijagnoza i pravilna edukacija te njega mogu smanjiti rizične faktore te osigurati zdraviji i sretniji život.
Što obuhvaća tretman:
- Preporuka primjene biljnih preparata u obliku vagitorija (po potrebi) i oralno, te na područje donjeg abdomena (po potrebi)
- Terapijske masaže i primjena obloga
- Yoga terapija
- Specijalizirani program prehrane
- Specijalizirani ayurvedski program detoksikacije (po potrebi)
Cijena:
Cijena se određuje nakon što se odredi broj potrebnih pojedinačnih usluga.
Moguće je dio masaža odrađivati samostalno pa se cijena korigira.
Trajanje: 3 mjeseca intenzivno, ukupno 6 – 9 mjeseci primjene
Priprema za TRUDNOĆU i ZAČEĆE
Što obuhvaća tretman:
- Specijalizirani ayurvedski program detoksikacije (po potrebi)
- Specijalizirani program prehrane
- Preporuka primjene biljnih preparata u obliku vagitorija (po potrebi) i oralno, te na područje donjeg abdomena (po potrebi)
- Terapijske masaže i primjena obloga (po potrebi)
- Yoga terapija
Vrste tretmana:
Standardni tretman:
- Napravljen je kao generalni tretman, dok se ostali tretmani dalje prilagođavaju specifičnim potrebama i nadograđuju – preporuke prehrane, primjene biljaka, dužina trajanja itd.
- Trajanje – 1 mjesec intenzivno, ukupno zavisno od potrebe
OPIS USLUGE | količina |
Specijalizirani ayurvedski program detoksikacije | 1 |
Specijalizirani program prehrane | 1 |
Uvodne konzultacije | 1 |
Praćenje stanja | Prema potrebi |
Biljni preparati | 1 |
Terapijske masaže | 4 dolaska, uzastopni dani zbog učinka |
Yoga terapija | 4 dolaska/ 1 x tjedno |
Potpuno individualizirani tretman:
- izvodi se nakon uvodnih konzultacija i uzete zdravstvene anamneze te se u potpunosti prilagođava pojedinačnim potrebama
- Broj terapijskih masaža i yoga terapija određuje se prema individualnim potrebama, a može se izvoditi i bez tog dijela
Cijena:
Tretman se određuje nakon uvodne konzultacije i uzete anamneze (fiksna cijena 300 kn), a ovisan je o potrebama i mogućnostima klijenta na temelju čega se određuje ukupna cijena usluge.
Standardni tretman – 2450 kn
Moguće je dio masaža odrađivati samostalno pa se cijena korigira.
Trajanje: 1 mj, do 12 mjeseci primjene – manje intenzivno
Case study: Djevojka 16 god, juvenilni artritis Intervencija:Smjernice u prehrani – uklonili amu iz tijela, podigli agni – izlučivanje probavnih sokova, izbacili hranu koja potiče upalu
Uveli nekoliko ljekovitih biljaka
Rezultat:Trebalo je dugo – ali to je normalno kod artritisa - nakon 15 mjeseci – potpuno uklonjeni lijekovi – kortikosteroidi, bez bolova i naticanja – ponekad se manji simptomi pojave
"Lijepa i mirisna ženska večer. Bilo je vrlo zanimljivo. Puno informacija koje se mogu uklopiti u dnevnu rutinu. S veseljem u očekivanju novih tema u slijedećoj sezoni." (srpanj, 2016.)
Case study:
Klijentica mi se obratila sa problemom dugogodišnjih anemija koje je imala čak od djetinjstva. Tijekom života klijentica je više puta pokušavala riješiti se anemije različitim načinima, te suplementacijom željezom, međutim anemija se nije riješila. Kao i na početku svakog rada sa klijentom, uzeta je opsežna anamneza prema ayurvedsko – nutricionističkim načelima čitanja simptoma, te sam pokušala shvatiti na koji način se organizam uporno odupirao zdravoj krovnoj slici. Kod klijentice je uočeno i drugačije funkcioniranje jetre, i nekih drugih organa. Odučili smo se za bagi program detoksikacije tijela kao prvi krak, nakon čega je slijedio rad na oslabljenim organima i nadoknadi željeza. Radom na funkciji oslabljenih organa, kao i na nadoknadi željeza koje njen organizam lako apsorbira, već nakon 6 tjedana terapije pokazali su se dobre vrijednosti željeza, hemoglobina, MCV - srednja zapremina eritrocita, MCHC - srednja koncentracija hemoglobina u eritrocitima, RBC - eritrociti (crvena krvna zrnca).
Klijentica se osjeća manje umorno, vedrije i sa optimalnim nalazima krvne slike.
Case study:
Klijentica se javila sa željom regulacije težine, te usklađivanja prehrane po testu na intoleranciju hrane.
Na uvodnim konzultacijama uzeta je anamneza na kojoj je zabilježeno da klijentica pati od opstipacije dugi niz godina, ima žgaravicu na većinu jela, mrenu na oko, masne čvorove ispod pazuha od masnih naslaga, hasimoto za što uzima i terapiju lijekovima, ponekad nesanicu uslijed jačeg stresa i kada se uzruja.
Prvo smo u prehrani uklonili namirnice sve s liste intolerancije, te napravili redukcijsku dijetu za mršavljenje (gubitak kilograma). Klijentica je praćena redovitim dolascima na kontrole, postepeno uvodila nove navike, od doručka sa žitaricama pogodim a za njezinu konstituciju, do drugačijih ručkova i večera. Postepeno je dobivala recepte i isprobavala drugačija jela, od kojih je kasnije sama osmislila mnoga. Nakon 2 mjeseca regulirala se probava – opstipacija, i od tada ima stolicu svakih dva dana, normalne konzistencije bez prisutnosti hemoroida. Kroz neko vrijeme žgaravice su trajno nestale, smanjile se nesanice (koje kasnije ponovno buknu kada je po jačim stresom) te su nestali masni čvorovi ispod pazuha zbog kojih je dugo vremena radila različite preglede, ali bez uspješnog rješenja. Medikamentnu terapiju za hashimoto je malo smanjila, te ja za stresne situacije naučila vježbe disanja iz sustava yoge koje joj pomažu postići ravnotežu simpatikusa i parasimpatikusa i time dobiti željeno opuštanje prije spavanja. Nakon godinu dana primjene programa prehrane, klijentica ponovno može jesti neke od namirnica na koje je bila intolerantna bez prisutnih simptoma koje je prije imala. Tijekom godine dana rada, klijentica je izgubila 10 kg koje održava, polako, bez većeg napora, što je prema preporukama za njezinu dob kako mršavljenjem ne bi dodatno ugrozila zdravlje.
Case study:
Klijentica je uočila kako prve simptome menopauze, poput jačeg znojenja, lupanja srca, blage nervoze te kašnjenja ili preskakanja menstruacije te se obratila za pomoć kod istog. Nakon uzete anamneze započeli smo s tretmanom fitoterapije koji je obuhvaćao rad na uspostavljanju ravnoteže estrogrena i progesterona, i posljedično tome olakšavanje simptoma menopauze. U prehrani smo napravili samo manje jednostavne pomake, budući je klijentica i sama napravila u svom životu značajne promjene prema uravnoteženoj prehrani i moj je dugogodišnji klijent. Menstruacija je došla kroz kraće vrijeme, a simptomi menopauze su se značajno smanjili. U ovom slučaju terapija ljekovitim biljem – fitoterapija pokazala se ključnom uz već usklađenu prehranu. Šest mjeseci nakon uvođenja fitoterapije klijentica nije još uvijek ušla u menopauzu, niti je muče simptomi menopauze.
Case study:
Klijent se javio sa upitom za preporukama za prehranu kod liječenja gihta. Klijent također navodi da regulira krvni tlak lijekovima, pati od nadimanja i ima žgaravice, te povišene urate preko 400 uz dijagnosticiran giht.
Nakon analize tadašnje prehrane, ustanovljeno je koje namirnice je potrebno isključiti, pa čak i one koje pripadaju u skupinu “zdravih namirnica” ali ipak u slučaju gihta uzrokuju bolove, povišenje i nakupljanje urata i mokraćne kiseline.
Uz pomoć supruge i njene velike volje da mu priprema prehranu prema novim preporukama, te uz dodatak osnovnim mineral I vitamin potrebnih u liječenju gihta, klijentu se stanje značajno popravilo već nakon mjesec dana primjene. Od tada nema bolove, žgaravice i uspješno kontrolira bolest.
Dvije godine sam zbog Dg.Insuff.cardiae, GERD gr.1 bila na lijeku Acipan2x40mg, pa 2x2omg, ali bez uspjeha. Svakodnevno sam imala žgaravice, a po noći upravo nepodnošljive.
Zahvaljujući mag. nutricionistici Ireni Švenda zdravlje mi se popravilo, tako da više NEMAM ŽGARAVICE /vrlo blage-osim kada griješim, cijeli mjesec srpanj pa i rujan. Zahvalna sam I. Švenda, jer je tek po ozbiljnom razgovoru sa mnom, o svim prošlim i sadašnjim zdravstvenim problemima, kao i u uvidu u liječničku dokumentaciju, preporučila tretmane koje sam prihvatila i provodila , a još i sada ih se pridržavam! Promijenila sam način prehrane. Životinjske mliječne proizvode zamijenila sam biljnima,proširila sam asortiman proteina, ugljikohidrata, povrća, pa i voća. Još uvijek uzimam ljekovite biljne pripravke (dodatke prehrani) prema dogovoru s Irenom. Vise NEMAM PROBLEME S ŽGARAVICOM!
Irena jedan VELIKI HVALA! NAPOMENA, Ireni sam se javila 1 mjesec prije odlaska u Indiju na njenu praksu u ayurvedsku kliniku!!! Stvarno jedva čekam da se vrneš jer ništa od pisanja, a ja imam još ipak puno pitanja, jer si Ti jedna strpljiva i topla osoba sad puna novih znanja i savjeta! Vjerujem da Ti je tamo na Istoku bilo dobro,interesantno, lijepo iako sigurno naporno! Ma gdje bila primi puno toplih pozdrava!
Uz Ireninu pomoć i savjete u razdoblju od 5 tjedana izgubila sam 8 kg. Promijenila sam neke loše navike: prejedanje kasno navečer (oko 23 sata), unos puno slatkiša i jednostavno rečeno promijenila sam pristup prema sebi i svome tijelu. Krenula sam na 7-dnevnu detoksikaciju, koja je u početku bila teška za izdržati, ali bila je jako učinkovita. Odmah nakon toga krenula sam na jelovnik koji je Irena sastavila i izvrsno ga prilagodila meni i mom radnom vremenu. Bez puno napora i gladovanja kilogrami su se topili, a ja sam se svakim danom osjećala sve bolje i poletnije.
Irena, od srca hvala što mi pomažete na putu prema sebi !!!
Case study:
Nakon detaljno uzete anamneze i konzultacija, ustanovljeno je da klijent pati od učestalih stolica (do 5 dnevno), tekuće konzistencije, praćene bolovima i grčevima, te redovitom pojavom stolice nakon uzimanja hrane. Zaključeno je da idemo smjerom koji za ovakav slučaj najbolje određuje Ayurveda, a to je čišćenje tijela masnom detoksikacijom. Provedena je detoksikacija masnom bazom, nakon čega je uvedena prehrana za inokulaciju crijevne flore kao i biljni pripravci (dodaci prehrani). Klijent je kontinuirano praćen, te mu je nakon 4 tjedna stupnjevito proširena prehrana. Klijent je nakon mjesec dana u potpunosti ustabilio probavu, sa samo jednom dobro formiranom stolicom dnevno, bez prisutnosti grčeva. Klijent može jesti različite namirnice, ali ipak treba voditi pažnju kombiniranje namirnica i da se neke namirnice ne konzumiraju, a neke su ponekad dopuštene u prehrani. Klijent se izuzetno dobro pridržava preporuka.
Case study:
Klijent se javio sa jakim refulksom na gotovo su hranu, velikom nervozom, prisutna tjeskoba, te sa dijagnosticiranom masnom jetrom te prema krvnoj slici i kasnije potvrđenom mišljenu liječnika sa pred-dijabetesom.
Odlučili smo se za veću promjenu, ali s malim koracima kako zaokret ne bi bio prenagli. U početku klijentu nije bilo lako prihvatiti nove navike u prehrani, ali kako je vrijeme prolazilo, klijent je zavolio različita jela koja mu danas predstavljaju okosnicu njegove prehrane. Uz komplementarnu terapiju s niskom dozom lijeka, prehranom i ljekovitim biljem (dodacima prehrani) klijent ima stabilno stanje po pitanju refluksa, koji se javi tek kod prekomjernijeg jedenja i jedenja nepravilne prehrane tijekom vise obroka. Klijent je u početku izgubio kilograme, uslijed promjena u prehrani, koji je naknadno vratio budući je bio osoba idealne tjelesne mase. Raspoloženje klijenta se značajno popravilo kao i umor.
Case study:
Roditelji dječaka javili su se sa pitanjem za pomoć kod refluksa želuca kod svog sina od 4 godine starosti. Refluks i povraćanja jela nakon hranjenja je dobio već u dojenju, što se nije smirilo svih narednih godina. Refluks je dijagnosticiran, te kako je u pitanju dijete od strane liječnika nisu uvođeni lijekovi, ali niti ikakve promjene u prehrani, te je stanje ostalo nepromijenjeno. Prema opisu simptoma sumnjalo se na alergiju ili na nedovoljno zatvaranje kardije želuca. Refluks je pratilo i nakupljanje sluzi u ustima, ždrijelu i gornjim dišnim putevima, sa problemima sa sinusima.
Ustanovljeno je da mu je lošije nakon obroka, te noću tijekom spavanja.
Iz prehrane smo prvo izostavili namirnice koje dodatno stvaraju sluz, i koje prema ayurvedskom poznavanju biljaka i namirnica uzrokuju akciju vraćanja prema gore – iz želuca prema jednjaku.
Također smo uveli mjere načina jedenja – manjih i češćih obroka, načina odmaranja i spavanja, začinjavanja hrane te druge važne korake.
Kako bismo sve to usvojili, obitelj se odlučila na konzultacije, izradu programa prehrane i individualnu radionicu kuhanja. Individualna radionica kuhanja značajna je kako bi se teorija prevela u praksu, jer nije jednostavno odjednom pripremati nove namirnice i jela na nov, drugačiji način.
Nakon samo 3 tjedna, pokazalo se značajno olakšanje po pitanju simptoma refluksa, dijete je bilo bez povraćanja, i sluz se manje nakupljala. Nakon 2 mjeseca, dijete je lakše disalo i prohodnost gornjih dišnih puteva se popravila.
Nakon više pojedinačnih uspješnih slučajeva izlječenja HPV infekcije odlučili smo se istu metodu dati ženama da isprobaju na sebi. Javilo nam se više žena od čega je njih 18 prošlo kroz tretman kod HPV infekcije. U našu pilot studiju ušle su žene od 25 do 55 godina starosti, sa različitim tipovima HVP virusa – visoko rizičnim i niskorizičnim tipovima. Nekoliko žena imalo je i promjene na stanicama od CIN 1, CIN 2 i CIN 3.
Nakon provedbe tretmana ustanovljeno je da se 2 osobe nisu pridržavale protokola niti primjenjivale zadano, do je 16 osoba prošlo kroz tretman prema zadanim parametrima. Prema dogovoru napravile su naknadni papa test i test HPV tipizacije, na kojima je ustanovljeno da se HPV virus više nije prisutan u 15 osoba, dok je kod 1 osobe dio sojeva iz visokorizične kategorije nestao.
Ohrabreni smo rezultatima, i drago nam je što možemo dalje pomagati!
Case study:
Za pomoć javila se majka 19-godišnje djevojke koja je patila od HPV infekcije uz pojavu CIN 3 na stanicama grlića maternica. Kako se tijekom zadnjih mjeseci unatoč klasičnoj ginekološkoj (medicinskoj) terapiji stanje pogoršavalo te prelazilo od CIN 1 do CIN 3, pomoć su odlučile potražiti unutar drugih vrsta terapija: prehranom i ljekovitim biljem. Nakon uzete anamneze i analize dosadašnje prehrane napravili smo plan koji će se primjenjivati nekoliko mjeseci s nadom pojave rezultata i izlječenja. U prehrani napravili smo zaokrete, iako moram reći nisu svi bili jako radikalni, ali smo se odlučili da ćemo i prehranom i ljekovitim biljkama raditi na 2 nivoa: jačanju imuniteta i direktnom djelovanju na virus HPV-a. Nakon 3 mjeseca programa prehrane i fitoterapije učinjena je HPV tipiziacija i HPV virus nije nađen, te se CIN 3 smanjio na CIN 1. Nakon još 2 mjeseca terapije u potpunosti se tkivo oporavilo i nije nađen CIN na stanicama grlića maternice.
Case study: Mlada žena od 27 godina javila se sa željom reguliranja prehrane kod policističnih jajnika. Uz policistične jajnike klijentica je imala problema sa kožom uslijed pojave akni i prištića, lošeg tena posebno na području lica, prsišta i gornjeg djela leđa. Kako je bila sklona prirodnim metodama dogovorila se sa svojim ginekologom da će prije upotrebe hormonske terapije probati sa promjenom u prehrani. Prvi puta smo srele 2000. godine kada mi se javila za pomoć. Sjele smo i uzela sam anamnezu, te analizirala prehranu klijentice. Zaključila sam da u prehrani vlada neravnoteža u unosi masnih kiselina, te nekih vitamina i minerala. Izradom programa prehrane uključene su drugačije vrste namirnica, te veći unos masnih kiselina isključivo putem hrane, dok sam se za nadoknadu vitamina i minerala odlučila putem određenih suplementa. Klijentica se dobro pridržavala savjeta te je nakon 5 mjeseci primjene prehrane i ginekološkog pregleda saznala radosnu vijest – da nema više policistične jajnike. Ten klijentice se također značajno popravio.
Detalji usluge
- 14 srp 2015
- Tretmani